Wifi hotspot hotel Otomin Piaszczyna

Wifi hotspot Piaszczyna, Piaszczyna, Pomorskie, Darmowy

Hotspot (ang. hot spot – „gorący punkt”) – otwarty punkt dostępu, umożliwiający połączenie z Internetem, najczęściej za pomocą sieci bezprzewodowej opartej na standardzie Wi-Fi.

HotSpot to miejsce, w którym można połączyć się bezprzewodowo z Internetem przy użyciu własnego urządzenia – laptopa, tabletu czy telefonu z kartą Wi-Fi. WiFi-Spot to usługa pozwalająca na stworzenie najniższym kosztem własnego, profesjonalnego punktu dostępu do sieci Internet – HotSpota Wi-Fi oraz na zabezpieczone i kontrolowane udostępnianie Internetu dla klientów punktu.

Hotspoty są instalowane najczęściej w hotelach, restauracjach, lotniskach, dworcach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych (np. parkach). Spotykane są również hotspoty prywatne udostępniane przez firmy swoim gościom lub klientom.

Umożliwiają one posiadaczom komputerów przenośnych (laptopów), a także palmtopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń (np. odbiorników GPS) wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową standardu 802.11 podłączenie się i dostęp do Internetu. Usługa czasami jest bezpłatna lub też płatność następuje za pomocą karty kredytowej lub zakupu odpowiedniej karty zdrapki. Może się zdarzyć, że dostęp jest bezpłatny, ale mamy ograniczony zakres dostępnych usług; na przykład tylko do strony internetowej instytucji udostępniającej hotspot.

Usługa adresowana jest dla wszystkich punktów pragnących płatnie lub darmowo udostępniać własne łącze internetowe swoim klientom, w tym dla:

  • hoteli,
  • pensjonatów,
  • kawiarni,
  • restauracji,
  • klubów,
  • centrów handlowych,
  • urzędów,
  • stadionów,
  • dworców,
  • stacji paliw,
  • i innych miejsc użyteczności publicznej

Podstawowym elementem hotspotu jest AP (ang. Access Point) – punkt dostępu. Jest to urządzenie (najczęściej router), które świadczy usługi dostępowe do innej przewodowej sieci komputerowej, umożliwiając poprzez nią świadczenie określonych przez administratora usług, np. dostęp do zasobów sieci, udostępnianie połączenia internetowego lub usług opartych na technologii VoIP. Do budowy hotspotów wykorzystywane są następujące standardy:

  • 802.11a – przepustowość do 54 Mb/s – Pasmo ISM – 5,150 GHz – 5,350 GHz bądź 5,470 GHz – 5,725 GHz
  • 802.11b – przepustowość do 11 Mb/s – Pasmo ISM – 2,400 GHz – 2,483 GHz
  • 802.11g – przepustowość do 54 Mb/s – Pasmo ISM – 2,400 GHz – 2,483 GHz
  • 802.11e – definiuje obsługę jakości usług QoS
  • 802.11n – przepustowość do 248 Mb/s (technologia MIMO, możliwa transmisja multimediów)
  • 802.11i – standard definiujący i wdrażający metody zabezpieczeń
  • 802.11f – IAPP – obsługa komunikacji AP – Internet Access Point Protocol

Istnieją również sieci bezprzewodowe w standardzie IEEE 802.16 (WiMAX). Standard ten oferuje porównywalną przepustowość przy dużo większym zasięgu, ale w chwili obecnej umożliwia tylko tworzenie sieci stacjonarnych. Przyszłe jego wersje mają kosztem niższej przepustowości zapewniać ciągłą transmisję również podczas poruszania się.

Większość urządzeń WLAN wykorzystuje częstotliwości 2.4 GHz z mocą nieprzekraczającą 100 miliwatów (bardzo słaba fala elektromagnetyczna). Urządzenia te nie powinny zakłócać innych urządzeń. Nie stwierdzono również ich negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

Właściciel HotSpota sam decyduje w jaki sposób, komu i na jakich zasadach zamierza udostępniać swoje łącze internetowe oraz czy łącze to będzie udostępniane użytkownikom odpłatnie. System pozwala kontrolować sposób udostępniania Internetu, limitować szybkość łącza dla użytkownika, generować i drukować kupony z kodami umożliwiającymi dostęp do Internetu przez zdefiniowany czas. Nie wymaga dodatkowego zabezpieczania sieci kluczami, dzięki czemu dostęp i logowanie są dla użytkowników proste i bezproblemowe.

Dzięki personalizowanej stronie startowej, możliwe jest umieszczenie na niej własnej nazwy, logotypu, informacji o punkcie, regulaminu i zasad korzystania z Internetu przez punkt dostępowy. Strona startowa umożliwia ponadto dostęp (bez logowania) do dedykowanych informacji – w tym wybranej strony www, menu restauracji, opisu hotelu, systemu rezerwacji itp.

Generowane przez system statystyki pozwalają na weryfikację pracy i obciążenia łącza, liczby użytkowników, wykorzystanych kuponów. System przechowuje również logi dostępu i logowania użytkowników do HotSpota, dzięki czemu możliwe jest przekazanie informacji upoważnionym służbom w przypadku stwierdzenia nadużyć.

Dzięki Systemowi WiFi-Spot uruchomienie własnego HotSpota nie wymaga kupowania drogich systemów oraz sprzętu – dla uruchomienia HotSpota wystarczy łącze internetowe oraz tani router zgodny z wymaganiami systemu. Automatyczna konfiguracja i przejrzysta instrukcja postępowania pozwala uruchomić punkt samodzielnie, bez udziału specjalistów IT.

USŁUGA UDOSTĘPNIANA JEST W OPCJACH:

  • darmowej – z wyświetlanymi dla użytkowników reklamami,
  • komercyjnej – z niewysokim abonamentem miesięcznym – umożliwiającej generowanie i wydruk kuponów z kodami dostępowymi, które mogą być udostępniane bezpłatnie lub sprzedawane przez właściciela HotSpota, w cenie przez niego ustalonej.

Korzystanie z hotspota bywa płatne jak i bezpłatne. Czasami w miejscach publicznych na otwartej przestrzeni (place miejskie, plaże) oraz w kawiarniach dostęp do bezprzewodowego Internetu jest bezpłatny. Częściej jednak dostęp jest płatny i wtedy musimy w zależności od operatora np. zapłacić miesięczny abonament, kupić kartę-zdrapkę lub zalogować się i zapłacić kartą kredytową.

Sieci hotspot są najczęściej sieciami nieszyfrowanymi, ale stosowana jest w nich kontrola dostępu służąca ograniczeniu możliwych nadużyć i przestępczości komputerowej dokonywanej za ich pośrednictwem. Użytkownik łączy się z otwartą siecią, ale jedyna strona do jakiej ma dostęp to strona logowania operatora. W hotspotach komercyjnych logowanie wymaga posiadania indywidualnej nazwy użytkownika i hasła, w hotspotach darmowych może wymagać podania np. adresu e-mail. W związku z brakiem szyfrowania użytkownicy korzystający z sieci hotspot są często narażeniu na ataki polegające np. na podsłuchiwaniu ich aktywności w sieci bezprzewodowej i przejmowaniu identyfikatorów sesji w popularnych aplikacjach (np. atak Firesheep).

W miejscach, które udostępniają usługę Hot Spot można korzystać z Internetu na własnym przenośnym urządzeniu – telefonie, komputerze. Usługa ta jest oferowana w hotelach, restauracjach, ale też w innych miejscach użyteczności publicznej takich jak sklepy, lotniska, czy stacje paliw.

ZNAJDŹ SIEĆ BEZPRZEWODOWĄ

Na początek znajdź za pomocą swojego telefonu/komputera odpowiednią sieć bezprzewodową.
W przypadku naszej usługi jest to sieć [WiFi-Spot.pl].

OTWÓRZ PRZEGLĄDARKĘ INTERNETOWĄ

i wpisz adres strony, na którą zamierzasz wejść.
Pojawi się strona startowa z polem do logowania.

ZALOGUJ SIĘ DO INTERNETU

W zależności od tego, czy jest to HotSpot z kuponami czy bez, konieczne będzie albo wpisanie KODU Z KUPONU, albo proste logowanie – akceptacja Regulaminu i wciśnięcie klawisza LOGOWANIE Hot Spot. Parametry korzystania z sieci WiFi-Spot (przepustowość, limit transferu, długość sesji) określa właściciel HotSpota. W przypadku WiFi-Spot PRO widoczne są one na kuponie.

Czego potrzebuje do korzystania z hotspota?

Powinniśmy posiadać laptopa, palmtopa, PDA lub telefon komórkowy, który posiada interfejs radiowy zgodny ze standardem, w którym pracuje dany hotspot. Jeżeli w naszym laptopie nie mamy wbudowanego adaptera WLAN, może go dokupić w większości sklepów komputerowych. Dostępne są adaptery w standardzie PCMCIA, CompactFlash, USB, SecureDigital oraz miniPCI. W przypadku PDA możliwość korzystania z hotspotów zależy od modelu, który posiadamy, ale zawsze możemy dokupić specjalną przystawkę.

Jeżeli chcesz się podłączyć, wyszukaj dostępne sieci bezprzewodowe. Program wyszukujący poinformuje Cię także o tym czy dana sieć jest płatna czy nie. Teraz wszystko powinno się odbyć automatycznie i umożliwić korzystanie z Internetu za pośrednictwem hotspota.

Co trzeba zrobić, aby połączyć się z siecią?

Jedynym kryterium jest posiadanie urządzenia wyposażonego w bezprzewodową sieciową standardu 802.11, w którą są wyposażone wszystkie dzisiejsze telefony, smartfony czy komputery. Z naszego urządzenia musimy wybrać opcję połączenia się z HotSpotem.

Autoryzacja

Następnie możemy zostać poproszeni o autoryzację. Autoryzacja może odbywać się za pośrednictwem SMS, adresu email, aplikacji lub portalu społecznościowego. Obecnie rzadko stosuje się HotSpoty całkowicie otwarte, czyli niewymagające żadnej autoryzacji, oczywiście ze względów bezpieczeństwa. O wiele łatwiej jest utrzymać bezpieczną sieć, jeżeli wiesz kto się do niej łączy.

Hotspoty mogą również posiadać strony logowania bądź ekrany powitalne, które będziesz musiał odwiedzić przed otrzymaniem dostępu do internetu. Niektóre mogą posiadać również funkcjonalność zwaną „walled garden”, która umożliwia dostęp do określonych stron, blokując inne.

Gdzie możemy spotkać HotSpoty?

HotSpoty możemy spotkać w miejscach publicznych takich jak parki, szpitale, szkoły, dworce, lotniska, oraz urzędy. Znajdują się one również w hotelach, sklepach czy restauracjach.

Technologia

Na HotSpot składa się sprzęt WiFi: punkt dostępu (ang. Access Point), który świadczy usługi dostępowe do innej przewodowej sieci komputerowej i dodatkowo zarządzające nim kontrolery i oprogramowanie. Punktem dostępu jest najczęściej router, którego usługi może regulować administrator. Regulowany może być więc dostęp do zasobów sieci czy udostępnianie połączenia internetowego.

Access Point to punkt dostępowy służący do komunikacji pomiędzy bezprzewodowymi urządzeniami.Dzięki niemu nasz laptop, palmtop, PDA lub telefon komórkowy może drogą radiową połączyć się z sięcią LAN i dalej z Internetem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *